Fizjoterapia, Kinezyterapia i Terapia manualna – poznaj najpopularniejsze terapie alternatywne

Istnieje wiele skutecznych terapii alternatywnych do medycyny konwencjonalnej. Zapraszamy do zapoznania się z opisami wyżej wymienionych zabiegów.

Fizjoterapia

Fizjoterapia jest dziedziną medyczną, zajmującą się leczeniem za pomocą środków naturalnych, opartych na formach energii fizycznej, znajdującej się w środowisku człowieka. Dzieli się przez to na kinezyterapię (leczenie ruchem), fizykoterapię (leczenie bodźcami fizycznymi) oraz różne formy terapii manualnej. Każda z nich wymaga również interakcji między pacjentem a terapeutą, jak i samego zaangażowania chorego.

Kinezyterapia

Inaczej leczenie ruchem. Jest to szereg czynności, które terapeuta może wykonać, bądź zalecić ich wykonanie pacjentowi. Są to w głównej mierze ćwiczenia fizyczne, które poprawiają wydolność i ogólną sprawność chorego. Kinezyterapia jest skuteczną formą usprawniania leczniczego w przypadku wielu chorób i zaburzeń funkcjonowania. Korzystają z niej również kontuzjowani sportowcy, bądź ci którzy chcą poprawić swoje wyniki i polepszyć funkcjonowanie organizmu.

Fizykoterapia

Obejmuje zabiegi, które wykorzystują bodźce z fizycznej energii i zjawisk. Są nimi:

  • Światłolecznictwo
  • Wodolecznictwo
  • Magnetoterapia
  • Elektroterapia
  • Laseroterapia
  • Zabiegi z wykorzystaniem niskiej temperatury (krioterapia)

Terapie te są uzupełnieniem dla kinezyterapii. Mają bowiem na celu przygotować pacjenta do efektywniejszej terapii ruchowej. Poprawiają również funkcjonowanie aparatu mięśniowego oraz stymuluje szybsze gojenie się ran i urazów.

Terapia manualna – masaż leczniczy

Do fizjoterapii zalicza się także forma usprawniania jaką jest masaż leczniczy. Działa on na wielu płaszczyznach oraz przyczynia się do usprawnienia wielu pacjentów. Poprawia on zarówno funkcjonowanie samego układu mięśniowego, jak i przyczynia się do lepszej trofiki tkanek (metabolizm komórek).