Jak działają probiotyki ginekologiczne i kiedy warto je stosować?

Prawidłowa mikroflora pochwy chroni narządy rodne przed infekcjami i podrażnieniami. Niestety, jest wiele czynników, które mogą ją osłabiać i zaburzać jej prawidłowe funkcjonowanie. W profilaktyce zakażeń i infekcji, a także wspomagająco w ich leczeniu warto sięgnąć po dobry probiotyk ginekologiczny.

Wsparcie dla naturalnego środowiska pochwy

Mikroflora kobiecych narządów rodnych w dużej mierze składa się z pałeczek kwasu mlekowego, które utrzymują właściwe pH, a co za tym idzie – chronią przed infekcjami, podrażnieniami, zakażeniami grzybiczymi. Zdarza się jednak, że ich liczba spada, a co za tym idzie, maleje również ochrona przed działaniem bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów. Probiotyk ginekologiczny to dobre rozwiązanie dla pań, które borykają się z nawracającymi infekcjami. Zawiera dużą ilość pałeczek kwasu mlekowego, a także substancje o działaniu bakteriobójczym i przeciwgrzybiczym.

Doustny czy dopochwowy – który wybrać?

Probiotyki ginekologiczne dostępne są w dwóch wersjach: doustnej lub dopochwowej. W tym drugim przypadku mamy do wyboru czopki, globulki, żele, a tajże tampony i podpaski o działaniu probiotycznym. Wybór konkretnego rozwiązania zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Środki doustne mają nieco szersze działanie, gdyż zasiedlają bakteriami probiotycznymi nie tylko układ moczowo-płciowy, ale również końcowy odcinek układu pokarmowego. Na efekty ich działania trzeba jednak poczekać około dwa tygodnie. Tymczasem środki podawane dopochwowo zaczynają działać już po około trzech dniach

Kiedy warto sięgnąć po probiotyk ginekologiczny?

Wskazania do stosowania probiotyków ginekologicznych są dosyć szerokie. Warto je zażywać podczas przewlekłej antybiotykoterapii, która niweluje w organizmie także dobre bakterie, a także podczas przyjmowania dopochwowych leków przeciwgrzybiczych. Po probiotyk ginekologiczny warto sięgnąć także po zabiegach w obrębie dróg moczowo-płciowych. Probiotyki w ramach profilaktyki będą natomiast skutecznym wparciem mikroflory u pań, które mają źle zbilansowaną i pełną tłuszczów dietę, często korzystają z publicznych toalet i jacuzzi lub chodzą na basen, a także często zmieniają partnerów seksualnych. Jako profilaktyczne wsparcie układu moczowo-płciowego probiotyk ginekologiczny można zażywać codziennie przez długi czas. Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania jest bowiem uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu.