Otyłość uznana jest za chorobę cywilizacyjną, stanowiącą problem zdrowotny na arenie globalnej. Zbyt duża masa ciała stanowi wysoki wskaźnik ryzyka, które może doprowadzić do zgonu. Jednocześnie otyłość jest jedną z najtrudniejszych przewlekłych chorób niezakaźnych.
Przyczyny otyłości jako choroby cywilizacyjnej
Jest to zatem stan, kiedy organizm otrzymuje większą ilość energii z pożywienia aniżeli potrzebuje. Wskutek czego dochodzi do zwiększonej masy ciała w związku z przyrostem tkanki tłuszczowej.
Do patogenezy otyłości zalicza się czynniki środowiskowe, czynniki społeczne i kulturowe, czynniki genetyczne oraz stan hormonalny organizmu. Szczególnie niebezpieczne są czynniki środowiskowe, które warunkowane są aktualnymi zmianami cywilizacyjnymi oraz intensywnym rozwojem gospodarczym. Jest to między innymi przesadna konsumpcja żywności, wysoka wartość energetyczna diety, niska aktywność fizyczna, nadmiar cukrów oraz tłuszczów zwierzęcych w pożywieniu, niezdrowe nawyki. Jak wskazują dane statystyczne problem z otyłością dotyczy w coraz większym stopniu dzieci i młodzieży. Sytuacja pogarsza się bardzo gwałtownie każdego roku. Otyłość może również prowadzić do powstawania innych chorób, a także pojawienia się zespołu metabolicznego. Wówczas występuje podwyższony poziom czynników zapalnych, obniżona tolerancja glukozy oraz insulinoodporność. Zatem skutki zdrowotne w związku z otyłością mogą być niebezpieczne dla organizmu, a nawet dla życia.
Otyłość prowadzi między innymi do cukrzycy, chorób układu krążenia, nadciśnienia, powoduje także zaburzenia lipidowe, zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów, takich jak rak jelita grubego, prostaty, pęcherzyka żółciowego, a także szyjki macicy.
Wystarczy przejść się po sklepowych półkach, lub pójść do jakiejkolwiek restauracji – większość do niezdrowe, smażone pożywienie