Zapalenie płuc, rak płuc to poważne schorzenia tego ważnego narządu. O tych chorobach słyszy się często. Mniej mówi się o POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Jest to nieuleczalna choroba. Często nieprawidłowo diagnozowana. Mylona u starszych pacjentów z przeziębieniem.
Przez to pacjent nie jest poprawnie leczony. Znacznie to skraca życie choremu. W ostrym stanie chorobowym w szpitalu ponad 10% pacjentów nie udaje się odratować.
Jakie czynniki powodują POChP?
Na chorobę tą mogą zapaść osoby, które wdychają toksyczne pyły, tlenki azotu, tlenki siarki. Substancje te wdychają:
- palacze papierosów
- bierni palacze, którzy często przebywają w zadymionych pomieszczeniach ( szczególnie szkodliwe u dzieci, kiedy ich płuca dopiero się rozwijają )
- osoby mające kontakt z wyziewami pieców węglowych ( w domu jak i na zewnątrz )
Chcąc ograniczyć ryzyko wystąpienia tej choroby należy bezwzględnie rzucić palenie, unikać zadymionych pomieszczeń oraz gdy smog ma wysokie wskaźniki warto pomyśleć o używaniu maski przeciw smogowej.
Objawy POChP – to warto wiedzieć
W początkowej fazie choroba nie jest uciążliwa. Towarzyszy jej lekki poranny kaszel i odksztuszanie. Z każdym rokiem objawy się nasilają. Pojawia się dodatkowo duszność. Podczas kaszlu może zabraknąć tchu. Po chwili wszystko wraca do normy. Jednak przy wysiłku fizycznym duszności mogą się nasilać. Z początku wystarczy krótki wypoczynek. Później pacjent staje się tak słaby, że nie jest w stanie prowadzić zwykłego życia. W tym etapie choroba jest już zaawansowana i wymaga wsparcia farmakologicznego. Ważne są również ćwiczenia fizyczne, które powinny być przez chorego wykonywane.
POChP – śmiertelność
Obturacyjna choroba płuc jest nieuleczalna. Spowalniając proces chorobowy można wydłużyć życie. Podnieść trochę jego jakość. Pacjent będzie już miał okresy słabszej wydolności fizycznej, ale też pojawią się okresy lepszego samopoczucia.