Medycyna niekonwencjonalna zwana również inaczej alternatywną to nic innego jak naturalne sposoby leczenia różnego rodzaju schorzeń i chorób. W jej zakres wchodzi między innymi ziołolecznictwo, aurikuloterapia, terapie manualne, aromaterapia, hydroterapia, zdrowe żywienie i dietetyka czy stosowanie naturalnych kosmetyki.
Choć metody te nie mają udowodnionego i potwierdzonego wpływu na poprawę zdrowia, stosowane są od wielu pokoleń przez coraz większą liczbę osób.
Akupunktura, jako jedna z metod leczenia alternatywnego
Metoda polegająca na nakłuwaniu odpowiednich miejsc na ciele za pomocą specjalnych, cienkich igieł to jedna z najstarszych metod terapeutycznych wywodzących się ze starożytnych Chin. Jej celem jest pobudzenie krążenia krwi poprzez stymulację kanałów energetycznych w określonych miejscach na skórze lub w tkance podskórnej oraz wykorzystanie zdolności organizmu do samoregulacji. Akupunktura jest bezpieczna, tania i w większości przypadków skuteczna. Sprawdza się w leczeniu nerwic, fobii i chorób psychicznych, w walce z bólem głowy i kręgosłupa, a także w leczeniu nowotworów, gdy organizm nie reaguje poprawnie na chemioterapię i radioterapię. Poprawa samopoczucia i zdrowia w przypadku przeziębień czy zwykłych bólów głowy powinna nastąpić już po około 5 zabiegach. Przy poważniejszych schorzeniach należy wykonać kilka serii nakłuć. Akupunktura może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi, tradycyjnymi metodami leczenia.
Przeciwskazania do stosowania zabiegów akupunktury
Nie zaleca się, aby zabiegom nakłuwania poddawały się osoby z chorobami układu oddechowego, skórnymi, cierpiącymi na gruźlicę i zapalenie otrzewnej czy z wszczepionym rozrusznikiem serca.