Chorobami cywilizacyjnymi nazywa się schorzenia powstałe na skutek kontaktu ze szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, związane z nieprawidłową dietą i niezdrowym trybem życia prowadzonym przez współczesnych ludzi. Zaistnienie tych zjawisk jest skutkiem ubocznym rozwoju cywilizacyjnego, sytemu, w którym przyszło nam żyć.
Czym są choroby cywilizacyjne?
Innymi słowy – siedzący tryb życia, stresująca praca, jedzenie w biegu i smog, czyli wszytko to, co stało się codziennością współczesnego człowieka. Choroby cywilizacyjne odpowiedzialne są za prawie 80% wszystkich przedwczesnych zgonów i spadek jakości życia milionów ludzi. Choroby układu krążenia, zaburzenia psychiczne i neurodegradacyjne, otyłość, alergie, a także różne typy nowotworów, to tylko niektóre z długiej listy schorzeń, które klasyfikowane są przez naukowców jako choroby cywilizacyjne.
W zdrowym ciele zdrowy duch?
Wpływ zdrowia fizycznego na zdrowie psychiczne jest dobrze udokumentowany. Okazuje się jednak, że istnieje również odwrotna zależność – stan psychiczny może wpływać na nasze zdrowie fizyczne. Jednym z zagrożeń współczesności, stanowiącym jedną z przyczyn chorób cywilizacyjnych, jest długotrwały stres. Charakter wyzwań z jakimi mierzy się człowiek zmienił się wraz z rozwojem cywilizacji – kiedyś zagrożenie stanowiło dzikie zwierze, dziś mogą to być rosnące odsetki kredytu hipotecznego. Ludzki organizm nie jest przystosowany do radzenia sobie z tym drugim. Źle znosi długotrwały stres, na który nie może odpowiedzieć instynktowną reakcją „walcz lub uciekaj”. Podobne doświadczenia narażają nas na zachorowanie na zaburzenia psychiczne takie jak depresja czy zaburzenia lękowe, ale również na upośledzenie działania układu odpornościowego. W reakcji na długotrwały stres mogą pojawiać się objawy podobne do tych, których doświadczamy w chorobie zakaźnej – zmęczenie, senność, pogorszenie apetytu, a nawet gorączka.
Aktywność fizyczna i utrzymywanie zdrowej diety staje się w takich okolicznościach szczególnie trudne, co przyczynia się do powstawania dalszych szkód w organizmie i pogorszenia stanu psychicznego.